נצרת

Fontana di Maria 1894ההיסטוריה העתיקה של נצרת

העיר נצרת ממוקמת בגליל שבצפון ישראל. זהו אזור פורה במיוחד שבו מקורות מים רבים – התנאים המושלמים להקמת ישוב בזמנים עתיקים. ואכן, ארכיאולוגים גילו שרידי יישובים אנושיים בעיר ובסביבתה אשר העתיקים מבניהם מתוארכים סביב שנת 90,000 לפנה"ס...! ישובים חדשים יותר התקיימו לאורך התקופות הבאות, כולל התקופה הניאוליתית ועידני הברונזה והברזל.


7973638ישוע הנוצרי: נצרת בימי ישוע ועד העידן המודרני

כפי שצוין לעיל, לנצרת מקום משמעותי למדי בדת הנוצרית. בעיר זו ביקר את הבתולה מאריה המלאך גבריאל ובישר לה שהיא נושאת ברחמה את בן האלוהים. זוהי גם העיר שבה ישוע בילה את שנות ילדותו. ואכן, אין זה מפתיע לגלות שרבים מסיפוריו של ישוע התקיימו בעיר נצרת וסביבתה. מעבר לכך, מקור המילה העברית לדת הנוצרית מגיע משמה של העיר – "נצרת"

 

 

המשך ההיסטוריה

נראה כי בימיו של ישוע נצרת הייתה ישוב קטן למדי, שתושביה היו יהודים. אולם חשיבות העיר בדת הנוצרית משכה לעיר תושבים ועולי רגל נוצריים רבים במהלך השנים שלאחר ישוע. במקביל לכך, במהלך מאות השנים הבאות העיר נכבשה שוב ושוב על ידי גורמי כוח ותרבויות שונות. בין אלו ניתן לציין את הצלבנים, המוסלמים והעותומנים. 

מדי שנה מספר גדול במיוחד של תיירים פוקד את העיר נצרת. אחת הסיבות העיקריות לבואם של רבים מהתיירים הללו היא ללא ספק התפקיד הגדול שממלאת נצרת בדת והמסורת הנוצריות. אך למרות זאת, רובם ככולם של התיירים שמבקרים בעיר מגלים עד תום ביקורם שמדובר בעיר שיש בה הרבה מעבר למסורות ואתרים מן העבר. מדובר בעיר פורחת ומסבירת פנים, שמתפקדת כמרכז תרבותי העומד בפני עצמו.


ימי שלום ושגשוג

From the 1st to the 4th century AD, the small Christian presence in Nazareth was often persecuted for their beliefs. It was only later towards the 6th centuryכיום נצרת היא חלק ממדינת ישראל. העיר מהווה את ביתה של האוכלוסיה הערבית-ישראלית הגדולה ביותר בארץ, ונחשבת כאחד ממרכזי התרבות החשובים של צפון המדינה. מדי שנה אין ספור מטיילים מחוץ לארץ ומישראל עצמה פוקדים את העיר. כולם באו להנות מהשווקים הצבעוניים והמגוונים, מהמטעמים המקומיים ומאטרקציות תיירותיות שונות. אירועי תרבות רבים מתרחשים בעיר על בסיס יום-יומי, כמו למשל פעילויות חינוכיות והופעות מוסיקליות. כל אלו, ביחד עם אווירת הקדושה ואלפי שנות ההיסטוריה, הופכות ביקור בעיר לחוויה ים-תיכונית אותנטית שכל מבקר בה יזכור לטובה למשך שנים רבות.